top of page

Nasıl Mutlu Yaşayabilirsiniz?


Mutluluk bir bütün olarak yaşamdan aldığımız keyfin ve sağlıklı ilişkilerin göstergesidir. Ve mutluluk kişinin seçimleri sonucunda kendiliğinden oluşur.

Hepimiz mutlu olmak istiyoruz. Çoğu zamanda mutluluğumuzun neden, nasıl yok olduğunu düşünüp mutlu olmakla ilgili karamsarlığa düşebiliyoruz.


Şayet yaşamınızda sıkça mutsuzluk deneyimliyorsanız bu her ne kadar başkalarının davranışlarından kaynaklı gibi görünse de daha çok sizlerin tercihleri ile ilgilidir.


İlk önce mutluluğun kısa ve öz bir tanımını yaparak başlayalım.Mutluluk bir bütün olarak yaşamdan aldığımız keyfin ve sağlıklı ilişkilerin göstergesidir. Ve mutluluk kişinin seçimleri sonucunda kendiliğinden oluşur.


Sağlıklı seçimler sağlıklı ilişkileri, sağlıklı yaşamı getirir.


Bugüne kadar bir şekilde yaşamınızda ortaya çıkmış mutsuzluk hissinin nasıl olduğunu anlamak istiyorsanız ilişkide bulunduğunuz kişilerin size yaşattıklarını gözden geçirebilirsiniz. Aslında tamamen dışarıdan geliyormuş gibi duran üzüntü hali yaptığınız seçimlerin yaşamınıza ve zihinsel sağlığınıza çok katkı sunmadığı anlamına gelir.


Evet, mutluluğun bir başka parçası da zihinsel olarak sağlıklı olmaktan ve sağlıklı seçimler yapmaktan geçer.


Zihinsel sağlığın en belirgin özellikleri içinde duygu ve dürtüleri kontrol edebilmek vardır.


Bu kontrol bizim dengeli bir kişilik oluşturmamızı sağlar.

Duygu ve dürtüleri kontrol edebilmek öfkeyi, nefreti ortaya çıktığı sırada bastırıp daha sonra belirgin stratejiler geliştirerek bir başkasını üzmek ve kırmak değildir. Öfke çoğunlukla bir diğerine yönelttiğimiz yargılayıcı düşüncelerin sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle bizi öfkelendiren birisini aslında yargıladığımız ve eleştirdiğimizin farkında olmalıyız.


Benzer bir şekilde olumlu bir duygu olan aşkı, çevreye bağlı koşullar nedeniyle bastırmak ve kendi isteklerinizi geri plana atmak da duygu ve dürtüleri kontrol etmek anlamına gelmez.


Bunlar zihinsel sağlınızı sürdürmek yerine içsel olarak kontrolü kaybetmeniz anlamına gelir. İçsel kontrolü kaybetmek ise dürtülerin daha belirgin bir şekilde sizi yönetmesi anlamına geliyor. Tek bir davranış karşısında yaşanan öfke patlaması dürtünün kontrolü ele aldığının en güzel örneğidir.


Hem zihinsel sağlığınız hem mutluluğunuz için tercih etmeniz gereken yaşam günlük etkinliklerin sizi tatmin ettiği bir hayattır.

Günlük etkinliklerinizin sizi tatmin edebilmesi için öncelikle yaşadığınız toplumun ve sosyal çevrenin standartlarının farkında olmanız gerekir. Bu standartların sizin üzerinde bağlayıcı bir etki oluşturmadığından emin olmalısınız.


Etrafınızdaki insanların davranış kalıplarının farkında olmalısınız. Ve onlarda size uygun olmayan bir durum ya da ruh hali gördüğünüzde kendinizi onlardan soyutlama becerisini geliştirmeniz gerekir.


Bu diğer kişileri yardımsız bırakmak anlamına ya da dışlamak anlamına gelmez. Tam tersi sizin sağlıklı seçimleriniz bir başkasının da sağlıklı seçimler yapmasını sağlayabilir.


Bunun biraz daha farklı hali kendinize örnek aldığınız kişilerin yaşamlarına bakmaktan geçer. Duygusal yakınlık ve bağlılık geliştirdiğiniz kişiler kendi hayatlarında mutsuz ise seçimleriniz onların hayat perspektifine uygun olduğu sürece mutsuzluk sizin de yaşamınıza girecektir.
Bir konuda kendinizi hata yaparken ya da yapmış bulursanız çekinmeden hatanızı düzeltmeye istekli olmalısınız. Bu sizi her zaman daha iyi ve daha güzel deneyimlere açık tutar.


Benzer bir şekilde yaşamında mutluluğu deneyimleyen, neşeli ve keyifli kişilerle ilişki kurmak, onların yaşam perspektiflerini sizinkiyle kaynaştırmak sizin de yaşamdan aldığınız keyfi ve mutluluğu arttıracaktır.


Ve yaşamınızda bir şeyler değişmeye başladığında bunlara uyum sağlama konusunda istekli ve azimli olmanız gerekiyor.


Kurduğunuz ilişkilerin sağlıklı bir temel üzerinde yükselmesine katkı sunmak mutluluğun başka bir parçasını oluşturur. Bunun önündeki en büyük engel saldırganlıktır. Saldırgan, aşağılayan, küçümseyen ve değersizleştiren mizah anlayışı ilişkileri dengeli olmaktan uzaklaştırır.


Benzer bir şekilde sizin özelliklerinizi sürekli eleştiren kişiler de benlik saygınızı azaltarak sizi sağlıksız bir ilişkinin içinde tutar.

Bu anlamda mutluluk için kendinizi koruyarak ilişki kurmanız da önemlidir. İnsanların size yönelik olan davranış ve yaklaşımlarının bilincinde olmanız gerekir. Bazen sevgi arayışı, bazen yardımcı olma isteği size yöneltilen düşmanca, saldırgan davranışı görmenize engel olabilir.


Bu seçimler üzerinde ilerlediğinizde ortaya belirgin özellikleriniz çıkacaktır. Bu özellikler:İçsel kontrol ve güç,
Özgürlük ve bağımsızlık,
Keyif ve eğlence.

Tüm bunlar ortaya çıktığında mutlu bir hayat kendiliğinden gelecektir.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar:Comments


bottom of page