top of page

Mutluluk Mu İyi İlişki Sağlıyor, İyi İlişki Mi Mutluluk Sağlıyor?

Çoğu insan iyi bir ilişkinin, iyi bir başarının olumlu duygular yarattığının farkındadır. Ama çok az insan bunun tam tersinin de geçerli olduğunu bilir. Araştırmalar bize mutluluk, umut, neşe gibi pozitif duyguların başarılı sonuçlara neden olduğunu gösteriyor.

Genel olarak bir kişiyle ilişkimizde pozitif beklentiler içine giriyoruz. Onun hayatımıza mutluluk, neşe, keyif ve coşku gibi duyguları uyandırmasını istiyoruz.


İlişkilerimizin biraz kafamız karıştığında, biraz tökezlediğimizde, biraz üzüldüğümüzde sığınabileceğimiz, dinlenebileceğimiz bir alan olmasını istiyoruz.


Bazen her şey düzgün giderken ilişkilerde bir yerde bir kırılma oluyor, kendimizi pozitif duygulardan çok bizi sıkan ve geren duyguların içinde bulabiliyoruz.


İşlerin karmaşıklaşmaya başladığı bu noktada hem yeniden olumlu duygularla kurulu bir ilişkiyi yaşamak istiyoruz hem içinde bulunduğumuz noktada sorunları konuşarak, çoğu zamanda tartışmaya dönüşen bir halde aşmaya çalışıyoruz. Bu döngünün içindeyken doğru noktaları bulup kavrayamazsak birçok ilişki gittikçe daha kötü hal alıyor ve ayrılıkla, görüşmemeyle sonuçlanabiliyor.

Peki, ilişkiyi sürdürmemizi ve devam ettirmemizi sağlayacak olan nedir?


Çoğu insan iyi bir ilişkinin, iyi bir başarının olumlu duygular yarattığının farkındadır. Ama çok az insan bunun tam tersinin de geçerli olduğunu bilir. Araştırmalar bize mutluluk, umut, neşe gibi pozitif duyguların başarılı sonuçlara neden olduğunu gösteriyor.


Bu nedenle bir ilişkiyi sürdürmenizi, belli başlı sorunlarınızı aşmanızı sağlayacak olan iyimser, mutlu ve umutlu bir duygu durumu içinde olmanız aynı zamanda da daha fazla iyimserliği, umudu ve mutluluğu hedef haline getirmeniz olacaktır.

Birçok insan ve danışan evlilik, ebeveynlik ve iş hayatındaki zorluklar nedeniyle danışmanlık alırlar. Bu süreçte danışanın gereken mutluluğun ve umudun bütün bu alanların hepsinde başarıya yol açtığını keşfetmesi önemlidir. Aynı zamanda pozitif duyguları yaşamı için yeni bir yaklaşımın önemli yapı taşı halinde benimsemelidir.


Bilim insanları evlilik ve aile bağlarının sürmesi için olumlu duygu paylaşımlarının olumsuz duygu paylaşımlarından daha fazla olması gerektiğini vurguluyorlar. Bu aynı zamanda, birbirine karşı duyarlı, ilgili, destekleyici bir etkileşim tarzı geliştirmeyi başarabilen çiftlerin daha az ayrılık, daha az boşanma yaşamasını sağlıyor.

Bu etkiyi ilişkide karşılıklı yaratabilmek için her bireyin kendi mutluluk sürecini besleyebilmesi ve bu konuda daha da güçlenebilmesi önemli bir nokta oluyor.


Kendilerini mutlu olarak benimseyen insanlar daha geniş sosyal çevre daha çeşitli insanlarla ilişki kurabiliyor. Aynı zamanda farklı kişilerle ilişki kurmanın iyi ve güzel sonuçları olabileceğine dair umutlu, iyimser olmak kişinin mutluluğunu, keyfini ve yaşamdan aldığı hazzı yükseltiyor. Böylece iyimserlikle, umutla yaklaşılan ilişkiler mutluluğu da pekiştiriyor.Mutluluğun pekişmesi aynı zamanda yakın ilişkilerde daha olumlu, daha neşeli ve daha duyarlı ilişkilerin kurulmasının, sürdürülmesinin zeminini oluşturuyor.


Mutlu insanlar aynı zamanda daha sosyal ilişkiler konusunda daha tecrübeli görülüyor. Daha çok ilişki kurmak istenen kişiler oluyor.


Mutlu insanlar arkadaşları tarafından daha çok ihtiyaç duyulan kişiler oluyor. Bu aynı zamanda onların ihtiyaç duyduklarında daha fazla yardım ve destek bulmalarını sağlıyor.


Mutluluk, evlilikte ve arkadaşlıkta kalıcı bağ kurmayı sağlıyor.Araştırma sonuçlarının bize durumun döngüsel olduğunu gösteriyor:


İyi evlilikler ve arkadaşlıklar insanları mutlu eder ve mutlu insanlar iyi evlilikler ve arkadaşlıklar kurarlar.

Mutluluk aynı zamanda iyi ebeveyn olmanın da yolunu açıyor. Gülümseyen bir bebek annesini daha olumlu hissetme ve davranma konusunda etkiliyor. Ama bundan önce pozitif bir duruş sergileyen ebeveyn bebekteki gülümsemeyi ve pozitif duyguları da arttırıyor. Bu veriler 1998 yılında yapılmış bir araştırmaya ait.


Mutlu İnsanın Özellikleri Nelerdir?


· Mutlu insan sosyal ilişkileri geniş olandır. İlişkide olduğu insanların pozitif duygularını arttırırlar.


· Mutlu insan sorunlarla baş etme becerisi ve sorunlara yaklaşımı pozitif olandır.


· Mutlu insan daha yardımseverdir.


· Mutlu insanlar kibar, cömert ve hoşgörülüdür.Nasıl mutlu insan olunabilir?


· Çevrenizle iyimser bir bakış açısıyla iletişim kurmaya istekli olmanız mutluluğa açılan kapıdır.


· Bir sorunla karşılaştığınızda her sorunun bir çözümü olacağına inanmanız mutluluğu çoğaltır.


· Çevrenizdeki insanlara yardım etmek, onların sorunlarını dinleyebilmek ve yapıcı katkılar sunmak mutluluğunuzu arttırır.


· Doğaya, hayvanlara ve karşılaştığınız insanlara kibar, cömert ve saygılı davranabilmek ve bunu sürdürebilmek mutluluğunuzu arttır.
Beslenmenin Mutluluğa Etkisi


Bağışıklık sisteminizi destekleyecek ve güçlendirecek gıdaları beslenme planınıza eklemek mutluluğunuza katkı sunar. Taze sebzeler, özenle pişirilmiş gıdalar, kefir, yoğurt gibi iyi mayalara sahip olan gıdalar size bu konuda yardımcıdır. Aynı zamanda kakao, patlamış mısır, susam ya da tahin mutluluk hormonunuzun salgılanmasına yardımcı olur.Yaşam Tarzının Mutluluğa Etkisi


· Meditasyon sakin bir zihne ulaşmanıza yardımcı olur, bu da olayları daha sakin bir biçimde görmeniz ve yorumlamanız böylece pozitif bir tutum sergilemenizi kolaylaştırır.


· Nefes çalışmalarına katılmak stres hormonunuzu azaltır. Aynı zamanda sebepsiz oluşan düşük duygusal halin azalmasını sağlar. Bütünsel olarak solunumu arttıran nefes çalışmaları yoga ya da meditasyonda uygulanan nefes tekniklerinden farklıdır. Doğal olarak mutluluk üzerindeki etkisi de oldukça farklıdır.


· Hareketli bir yaşam mutluluk için temel oluşturur. Yürüyüş yapmak, dans etmek, hareketli müzikler dinlemek canlanmanızı ve mutlu hissetmenizi sağlar.


· Sizi mutlu eden insanlarla görüşmek, iyi ve güzel duygular oluşturan filmler, diziler izlemek mutluluğunuzu arttırır. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:
 

Ücretsiz abone olarak bireysel, ilişki, çift ve aile danışmanlığı konusunda yayınlanan her yazı için kısa bir mail alabilirsiniz.


 

Dinlemek isteyebilirsiniz:Deniz Can kimdir?

Sitede yayınlanan yazıların yazarı.


Bireysel & İlişki & Aile Danışmanı.


Uzman Sosyolog.


Deniz Can'ın yayınlarını dinleyebileceğiniz platformlar:


 

YASAL UYARI: Sayfada yer alan sağlık ile ilgili bilgiler yalnızca eğitim amaçlıdır ve bir sağlık uzmanı tarafından uygulanan tıbbi tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Bilgilerin okuyucunun durumuna uygunluğunu belirlemek için mutlaka uzmana danışılmalıdır. Bu sitede yer alan yazıların tümü bana ait olup telif hakkı yasası ile korunmaktadır.


 
Comentarios


bottom of page